natura

Profil botaniczny: Rumianek

Rumianek jest jedną z najbardziej znanych roślin w tradycyjnej medycynie. Pobudza metabolizm skóry, wspiera regenerację tkanek i łagodzi stany zapalne.

Występowanie

Rumianek (Matricaria chamomilla) należy do rodziny Asteraceae (astrowatych) i jest jedną z najbardziej znanych roślin w medycynie tradycyjnej. Najprawdopdobniej pochodzi z  Bliskiego Wschodu oraz Europy Południowej i Wschodniej; dziś jest szeroko rozpowszechniony w większości krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji. Rumianek kwitnie latem w słonecznych miejscach i można go znaleźć na polach, w ogrodach lub wzdłuż drogi.

 

Kwiaty

Roślina ta rośnie bardzo szybko rośnie i zaczyna kwitnąć w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Jeśli nie kiełkuje do późnego lata, formuje rozetę, która rozkwitnie w kolejnym roku. Składające się z białych płatków i żółtych kwiatostanów rurkowych, kwiaty rumianku mają około 2 centymetry średnicy. Szczególną cechą rumianku jest wydrążony zbiornik u podstawy kwiatu. W przekroju podłużnym kwiat zdaje się otaczać kroplę powietrza. Kwiaty rumianku mają charakterystyczny i przyjemny zapach.

 

Olejek eteryczny z rumianku ekstrahuje się z kwiatów za pomocą destylacji parowej. Podczas gdy większość olejków eterycznych ma kolor żółty, olej pochodzący z kwiatu rumianku jest ciemnoniebieski, co jest bardzo nietypowe.

Liście

Liście rumianku różnią się tym, że nie mają szerokiej powierzchni, ale są podzielone na cienkie segmenty liniowe, jak gdyby składały się tylko z żył liści. Wydzielają świeży, słodki i aromatyczny zapach, który jest szczególnie orzeźwiający w upalne dni.

 

Zastosowanie

Ta roślina lecznicza zawiera różne składniki aktywne, takie jak flawonoidy, polisacharydy i olejki eteryczne.  Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe i przeciwbakteryjne. Stosowany zewnętrznie, rumianek wspomaga gojenie w przypadku uszkodzenia skóry i błon śluzowych. Rumianek pobudza metabolizm skóry, wspiera regenerację tkanek i łagodzi stany zapalne. Stosowany wewnętrznie, pomaga w chorobach zapalnych i skurczach w układzie żołądkowo-jelitowym.