rodzina

Zdrowie dziecka: pierwsze 12 miesięcy

Podczas pierwszych sześciu miesięcy życia niemowlęta wydają się być całkiem zdrowe, chronione przez przeciwciała matki, które są przekazywane podczas ciąży, a później przez mleko matki. W chwili narodzin dzieci zaczynają także swoje życie na świecie, co oznacza stopniowe oddzielanie się od matki. Zaczyna się od pierwszego oddechu, trawienia, ruchu, a później mowy i myśli.

Po narodzinach dzieci potrzebują czasu, aby przystosować się do swojego otoczenia wszystkimi zmysłami, radząc sobie z niezliczonymi nowymi wrażeniami. Dlatego muszą tak dużo spać w pierwszych miesiącach życia, między 14 a 17 godzinami dziennie; ich nowy świat bardzo różni się od tego, w którym żyły przed urodzeniem.

Zamiast uspokajającego bezpieczeństwa, przytulnej bliskości i ciepła w łonie matki, dzieci napotykają teraz ogromne przestrzenie, uczą się odczuwania zimna i głodu, czują zapachy i słyszą wszystkie odgłosy. Również rodzice muszą dostosować się do tej nowej sytuacji i zapoznać się z dzieckiem. Wymaga to cierpliwości - nie tylko do dziecka, ale także do siebie samych. Położna, konsultantka ds. Laktacji, doula lub dobrzy przyjaciele, którzy sami mają dzieci, mogą być źródłami wsparcia.

Kolka i gazy

To całkiem normalne, że dzieci doświadczają od czasu do czasu skumulowania gazów, którym towarzyszy twardy brzuch i płacz - są to wyzwania związane z adaptacją do nowego środowiska.

„Prawdziwe” wzdęcia są jednak znacznie rzadsze. W tym przypadku brzuch staje się twardy i rozdęty, wnętrzności nie wydają dźwięku, a gaz nie przechodzi łatwo przez jelita. Często stolec także pachnie gorzej niż zwykle. Przyczyną wzdęć jest często brak „dobrych” bakterii (zwanych również florą jelitową lub mikrobiomów) w jelitach. Po uzyskaniu równowagi - wspieranej przez karmienie piersią - wiatry ustępują lub całkowicie zanikają. Zasadniczo ważne jest karmienie piersią dziecka, kiedy chce. Może to być co 30 minut lub po pięciu godzinach. Ostatecznie karmienie piersią jest czymś więcej niż tylko zaspokojeniem głodu. Zapewnia intymność, bezpieczeństwo i zaspokaja podstawowe potrzeby dziecka.

Masaże brzucha działają uspokajająco

Masaże brzucha mogą pomóc uspokoić niespokojne dzieci doświadczające trudności adaptacyjnych lub wzdęć. Masaże należy wykonywać w cichym otoczeniu i najlepiej stosować oleje tradycyjnie sprawdzone w skutecznej eliminacji bólów brzucha. Ale zachowaj ostrożność, podając herbatkę swojemu maluszkowi. Każdy łyk jest krokiem w kierunku odstawienia od piersi. Ciało matki może otrzymać zły sygnał, ile mleka rzeczywiście potrzebuje dziecko. Picie herbatki może również prowadzić do „pomieszania sutków”, w którym dziecko ma trudności z zatrzaśnięciem i ssaniem po wznowieniu karmienia piersią. W takim przypadku rodzice powinni skonsultować się z położną, konsultantem ds. Laktacji lub pediatrą posiadającym wiedzę na temat karmienia piersią.

Dyskomfort ząbkowania

Kiedy dzieci mają pierwszą gorączkę i wykazują oznaki drażliwości w wieku około sześciu miesięcy, powodem może być pojawienie się pierwszego zęba! Ząb musi przejść długą drogę przez szczękę i może zająć wiele tygodni, miesięcy lub nawet rok, zanim w końcu się wyrżnie. W tym czasie organizm jest silnie skoncentrowany na zmianach zachodzących w szczęce. To powoduje, że dzieci stają się bardziej podatne na przeziębienia, kaszel i gorączkę. Czasami drugi koniec układu pokarmowego również reaguje na zmianę, w postaci wysypki pieluszkowej.

Ząbkowanie nie jest chorobą, ale uzyskanie zębów to kolejny ważny krok w separacji dziecka z matką. Na tym etapie mleko matki powinno być uzupełnione stałym pokarmem, takim jak owsianka i pierwsze owoce, które dziecko może zjeść za pomocą pierwszych zębów. Nie przypadkiem ból ząbkowania często występuje, gdy dzieci są w trakcie testowania własnego fizycznego zakresu ruchu. Pierwsze zęby zwykle wychodzą, gdy dziecko zaczyna się czołgać. Zanim nauczą się chodzić w wieku około 15 miesięcy, małe dzieci mają średnio osiem zębów. Pierwsza faza autonomii rozpoczyna się na ogół po wyrżnięciu się wszystkich zębów mlecznych w wieku około dwóch lat.

Wyspka pieluszkowa

Zaskakujące jest to, że delikatna skóra pupy dziecka może wytrzymać wiele i nie jest łatwo podrażniona przez krótkotrwały kontakt z moczem i kałem. Jeśli jednak wystąpi zapalna wysypka, z zaczerwienieniem, owrzodzeniami lub nawet krwawieniem, pupa powinnoa być wystawiona na świeże powietrze, pozwalając na zagojenie się dotkniętego obszaru. Krem na odparzenia pieluszkowe pomaga również skórze regenerować się i zapobiega świądowi. Pomocna może być również zmiana rodzaju noszonej pieluchy.

Zalecenia te dotyczą także innych przyczyn wysypki pieluszkowej u niemowląt, takich jak infekcje przewodu pokarmowego, które niekorzystnie zmieniają florę jelitową, ząbkowanie lub trawienie pierwszych kwaśnych owoców.

Jak radzić sobie z wysypką pieluszkową