rodzina

Zapobieganie i pielęgnacja rozstępów

Zmiany skórne w czasie ciąży

W czasie ciąży ciało matki ulega poważnym zmianom. Gdy macica rozszerza się, aby zrobić miejsce dla dziecka, tkanka skórna może rozerwać się, czego skutkiem są widoczne na skórze rozstępy. Co można zrobić, aby zapobiec ich powstawaniu?

Jak zmienia się skóra podczas ciąży

W czasie ciąży zmienia się również wygląd skóry. Znaczny wzrost poziomu estrogenów wpływa na różne aspekty fizjologii skóry, takie jak jej grubość, przepływ krwi w naczyniach włosowatych, produkcję kolagenu i zawartość wody. W czasie ciąży skóra rozciąga się znacznie szybciej i bardziej niż do tej pory. Staje się cieńsza i często wydaje się sucha i łuszcząca się, co powoduje swędzenie u około 18 procent kobiet w ciąży.

Naskórek (najwyższa warstwa skóry) brzucha rozciąga się intensywniej wraz ze wzrostem dziecka i wzrostem zapasów tłuszczu u matki. Podwyższony poziom estrogenu i innych hormonów w trakcie ciąży pomaga przygotować skórę na ten czas poprzez zwiększenie jej elastyczności, nie może tego robić w nieskończoność.

Jak powstają rozstępy?

Równowaga między włóknami elastyny ​​i kolagenu w tkance łącznej może zwykle utrzymać stabilność skóry. Jeśli rozciąganie jest stałe i stopniowe, kolagen w skórze ma czas na regenerację. Jednak ciąża to wyjątkowy stan, w którym skóra w okolicy brzucha rozciąga się znacznie szybciej i intensywniej niż zwykle. Jeśli skóra zostaje rozciągnięta zbyt szybko, w tkance łącznej dochodzi do braku równowagi. Powoduje to rozerwanie elastycznych włókien warstwy podskórnej, co skutkuje powstaniem blizny zwanej rozstępami. Dodatkowo zmiany hormonalne w czasie ciąży utrudniają regenerację rozdartych włókien kolagenowych, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów.

5 faktów na temat rozstępów

Rozstępy (łac. Striae gravidarum) na ogół nie stanowią problemu zdrowotnego. Niemniej jednak ten widoczny objaw ciąży niepokoi niektóre kobiety i może wpływać na ich samoocenę. Poznaj kilka faktów dotyczących rozstępów poniżej:

  • Rozstępy pojawiają się zwykle w trakcie i po ciąży na brzuchu, pośladkach, piersiach, udach i ramionach.
  • Około 50 do 90 procent kobiet w ciąży ma rozstępy
  • Zwykle występują pod koniec drugiego i trzeciego trymestru
  • W czasie ciąży wyglądają jak płaskie prążki, w kolorach od różowego do czerwonawo-fioletowych (rozstępy rubra).
  • Po karmieniu piersią rozstępy zwykle bledną do jaśniejszych linii w ciągu kilku miesięcy lub lat. Mogą się kurczyć i często ulegać hipopigmentacji (rozstępy białe). Zazwyczaj nie znikają całkowicie.

Najczęstsze przyczyny rozstępów

Dokładna przyczyna powstawania rozstępów nie jest znana. Większość rozstępów wynika z połączenia czynników genetycznych i hormonalnych oraz ekstremalnego obciążenia mechanicznego tkanki łącznej. Rozstępy nie pojawiają się samoistnie, ale powstają wtedy, gdy elastyczne włókna skóry są zbyt mocno naciągnięte.

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo powstania rozstępów:

  • Obecność rozstępów na różnych obszarach ciała, takich jak brzuch, pośladki, uda lub piersi przed pierwszą ciążą
  • Tendencja do powstawania rozstępów w historii rodziny
  • Młodszy wiek matki
  • Dziecko, które jest większe niż przeciętnie w macicy (zwiększona waga urodzeniowa, długość i obwód głowy).
  • Kobiety z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI)
  • Nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży (powyżej 21 kilogramów).

Niezależnie od płci i wieku rozstępy często występują w wyniku szybkiego przyrostu masy ciała (otyłości), przerostu mięśni (kulturyści), endokrynopatii (takich jak zespół Cushinga), powiększenia piersi lub jako efekt uboczny leków zawierających steroidy.

Pomyśl o rozstępach jako o przypomnieniu, jakie wspaniałe rzeczy zrobiło twoje ciało.

Wskazówki dotyczące profilaktyki i pielęgnacji rozstępów

Pielęgnacja skóry w ciąży:

Dbanie o skórę jest szczególnie ważne w czasie ciąży. Rozciąganie, które występuje w tym czasie, powoduje ogromne obciążenie skóry, czyniąc ją cieńszą i bardziej suchą. Pomocna może być intensywna pielęgnacja skóry na „brzuszku” nawilżającym balsamem lub olejkiem.

Dodatkowo regularny masaż może zwiększyć elastyczność skóry i wspomaga krążenie krwi, dzięki czemu nie pęka ona tak szybko. Zmniejsza to prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, nawet jeśli nie da się ich całkowicie uniknąć. Masaż brzucha powinien być wykonywany regularnie, przynajmniej raz dziennie. Najlepiej zacząć pielęgnację we wczesnym etapie ciąży, jeszcze zanim zacznie się pojawiać widoczny brzuszek. Wiele kobiet trochę przybiera na wadze w pierwszych trzech miesiącach ciąży, ale najbardziej znaczący przyrost masy ciała występuje w drugim, a zwłaszcza trzecim trymestrze.

Pielęgnacja skóry po porodzie:

Masaże brzucha należy kontynuować do końca karmienia piersią lub do trzech miesięcy po porodzie – nawet jeśli nie ma rozstępów. Rozciągnięta skóra potrzebuje czasu nim wróci do stanu sprzed ciąży. Regularny masaż może też wymiernie poprawić stan skóry, która już ma rozstępy. Istniejące rozstępy można wizualnie redukować i rozjaśniać poprzez masaż, ale – podobnie jak innych blizn – w ten sposób nie da się ich całkowicie usunąć.

Regularne masaże pielęgnacyjne i poprawiające krążenie wzmacniają barierę ochronną skóry i zapewniają jej nawilżenie. Redukują również suchość skóry oraz nieprzyjemne objawy swędzenia i ściągnięcia.

Zapobiega pojawianiu się rozstępów.
150 ml
Zapobiega rozstępom, pozostawiając skórę gładką, elastyczną i giętką.
100 ml
Oleje roślinne, lanolina i wosk pszczeli zmiękczają i nawilżają wrażliwą skórę.
25 g
Całkowicie naturalny olej do masażu, aby przygotować się do porodu
50 ml