Wzmocnienie więzi z dzieckiem poprzez masaż
Inspirujące wskazówki do masażu niemowlęcia
Dzieci poznają świat przez dotyk. Zmysł dotyku pomaga im poznać je same, ale też otaczający je świat. Delikatny masaż pomoże im poznać własne ciała. Uważny kontakt skóry rodzica i dziecka wzmacnia miłość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.
Masaż wzmacnia więzi między rodzicem a dzieckiem
Delikatny masaż wzmacnia więzi między rodzicem a dzieckiem i może być odprężający dla obu stron. Położna Weleda, Carolina, radzi jak wykonać taki masaż. Pamiętajmy, że każde dziecko jest osobnym bytem, należy zatem wziąć pod uwagę jego preferencje. Jeśli dziecko nie lubi by masować jakąś część ciała, omińmy ją i skoncentrujmy się na tych, których masowanie sprawia mu przyjemność. W ten sposób rodzice poznają swoje dzieci i przekazują mu, że jego potrzeby są uwzględniane.
Dlaczego masaż jest korzystny dla dzieci
Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa. Pośredniczy w kontaktach malucha ze światem zewnętrznym. Po przyjściu na świat, dzieci są niezwykle wyczulone na zewnętrze bodźce, których nie znają. Skóra odbiera dotyk, temperaturę i fakturę różnych materiałów w niezwykle intensywny sposób. Masaż otula je i chroni, równocześnie wzmacniając ich samoświadomość. Delikatny dotyk stymuluje oddychanie i funkcje serca, pomaga także pozbyć się gazów. Masaż może także uatrakcyjnić codzienną rutynę i pomóc dziecku uspokoić się. Wsłuchiwanie się i reagowanie na sygnały wysyłane przez dziecko poprawia komunikację. To wszystko ma pozytywny wpływ na więzi między rodzicem a dzieckiem. Doświadczając pozytywnych emocji, na przykład poprzez kontakt skóry ze skórą, masaż, karmienie piersią, w ciele wyzwala się oksytocyna, zwana również hormonem więzi, ułatwiająca budowanie bliskich relacji między rodzicami a dzieckiem.
Masaż dziecka to cudowny sposób na przekazanie mu ciepła, zaufania i poczucia bezpieczeństwa, oraz wzmocnienie bliskiego i pełnego miłości kontaktu
Odpowiednia pora na masaż
Rodzice nie powinni się obawiać, że zrobią coś źle masując dziecko. Nie ma konieczności stosowania precyzyjnych instrukcji jego wykonania. Nie mają też znaczenia czas trwania masażu i sekwencja ruchów, ale to czy dziecko i osoba masująca czują się komfortowo. Można wpleść delikatne ruchy masujące do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, na przykład przy przewijaniu dziecka. Najlepiej rozgrzać olejek w zagłębieniu dłoni przed rozpoczęciem masażu. Ciepły czuły dotyk wzmacnia więzi i ma pozytywny wpływ na dziecko. Regularnie powtarzany masaż pomoże dziecku przyzwyczaić się do nowego doświadczenia i wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa. Masujące ruchy kierowane do wewnątrz ( ku środkowym partiom ciała) sa bardziej stymulujące i można je wpleść do porannych zabiegów. Masaż z ruchami kierowanymi od środka ku zewnętrznym partiom ciała dziecka ma efekt bardziej odprężający, więc będzie idealny na zakończenie dnia. Samo dziecko może dawać nam znać, jaka pora na masaż jest dla niego najlepsza: jeśli dziecko jest zmęczone, nie ma sensu rozpoczynać masażu stymulującego.
Wskazówki do wykonania masażu niemowlęcia
Dzięki wskazówkom położnych Weleda, rodzice będa mogli wzmocnić poczucie bezpieczeństwa swoich dzieci i skutecznie wprowadzić masaż do codziennych rytuałów:
- Dzieci mogą być masowane od chwili przyjścia na świat.
- W pierwszym roku życia dzieci mogą być całkowicie rozebrane tylko w ciepłym otoczeniu ( przy temperaturze około 24 stopni Celsjusza). W przeciwnym przypadku można odsłonić tylko tę część jego ciała, którą chcemy masować. Te partie, które już zostały wymasowane, powinny być przykryte ubrankiem.
- Unikaj masowania dzieci bezpośrednio po posiłku jeśli dziecko ma tendencję do zwracania pokarmu.
- W pierwszych dniach po przyjściu na świat najlepsze są delikatne ruchy głaszczące; po kilku dniach można przejść do wykonywania ruchów masujących.
- Aby dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, trzymaj jedną dłoń na jego ciele, podczas gdy druga wykonuje ruchy masujące.
- Dzieci często odczuwają jako przyjemne powolne rytmiczne ruchy wykonywane na ich ciele.
- Dzieci nie potrzebują zabawek, aby zająć się czymś w trakcie masażu. Najlepiej masować je w spokojnym pomieszczeniu przy przygaszonym świetle.
- Ręczniki umieszczone pod główką i kolanami dziecka dodatkowo wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa. Zrolowany ręcznikiem można otoczyć ciało dziecka, tworząc coś na kształt gniazdka.
- Niektóre dzieci wolą spokojny masaż, inne wolą rytmiczne wsparcie w postaci nucenia czy mruczenia.
- Masaż może trwać tak długo, jak długo dziecko i ty czujecie się komfortowo.
Dzieci potrzebują rytmu i rytuałów
Organy matki, zwłaszcza bicie jej serca, dostarcza ciepła ale i rytmu poprzez wydawane dźwięki, tworząc świat akustyczny dziecka w brzuchu mamy. Po przyjściu na świat, to poczucie rytmu może być kontynuowane jako część codziennej rutyny. Masaż dziecka może być jednym z takich rytuałów, wspomagających poczucie rytmu.
Jaki olejek stosować do masażu dziecka
Skóra noworodka nie jest w pełni rozwinięta. Jej płaszcz lipidowy oraz gruczoły łojowe i potowe potrzebują czasu, by dostosować swe funkcje do życia poza brzuchem mamy. W przeciwieństwie do olejów syntetycznych, czyste olejki roślinne mają strukturę podobną do tej, jaką ma ludzka skóra. Naturalny olejek roślinny, taki jak Bezzapachowy olejek do ciała Calendula doskonale nadaje się do masażu niemowlęcia. Dzięki ekstraktom z kwiatów nagietka lekarskiego, olejek łagodnie pielęgnuje i chroni delikatną dziecięcą skórę. Dzięki temu, może ona stopniowo rozwijać swe funkcje oraz barierę ochronną. Dzieci, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień, można masować delikatną emulsją, taką jak Emulsja do ciała z Białą Malwą.