rodzina

Dlaczego dzieci śpią inaczej

Noworodki przychodzą na świat wrażliwe, zależne od nas i fizjologicznie nierozwinięte. Potrzebują naszego kochającego wsparcia, podczas gdy ich system nerwowy stopniowo uczy się prawidłowo spać.

Zanim dziecko ustabilizuje rytm snu i czuwania może minąć do 10 miesięcy, a zanim dziecko zacznie przesypiać całe noce nawet dwa lub trzy lata. Niemowlęta mają krótkie cykle snu, budzą się często i łatwo. Jest to całkowicie normalne: w ciągu pierwszych dwóch lat życia mózg dziecka ulega szybkiemu rozwojowi. Niemowlęta szybko tracą ciepło ciała, a czasami zapominają oddychać w łóżeczku. Ich pragnienie bycia blisko rodziców jest pierwotnym instynktem i mechanizmem obronnym. Niemowlęta nie wiedzą, że znajdują się w bezpiecznym, trzypokojowym mieszkaniu, gdzie nie ma dzikich zwierząt, które mogłyby chcieć je zjeść w nocy. To wyjaśnia, dlaczego niemowlęta często zasypiają tylko, gdy są trzymane w naszych ramionach, podczas karmienia, lub noszone w nosidełku. To może być wyczerpujące, ale warto zapewnić im ten komfort. Im bardziej dzieci czują się bezpiecznie, tym spokojniej przesypiają noc.

Spanie w łóżku z rodzicami i karmienie piersią a rytm snu

Według Unicef, dzieci karmione piersią mogą, a nawet powinny spać z matkami. Ułatwia to częste karmienie piersią, co, jak wykazano, zmniejsza ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia (SIDS) lub śmierci łóżeczkowej. Pozwala również matkom i dzieciom wpaść w podobny rytm snu, więc śpią głęboko razem, a następnie wchodzą w lżejszą fazę snu, kiedy dziecko musi zostać karmione piersią. Prolaktyna, hormon odpowiedzialny za produkcję mleka, pomaga również matce karmiącej piersią lepiej spać i czuć się bardziej wypoczętą po przebudzeniu. Dzieci nie karmione piersią powinny również spać z rodzicami w tym samym pokoju, ale na własnym materacu, na przykład w łóżeczku nocnym. Aby upewnić się, że Twoje dziecko śpi bezpiecznie, rozważ poniższe wskazówki.

Bezpieczny sen

  • Dziecko powinno spać na prostym, twardym materacu, bez miękkich poduszek lub grubych koców, które mogłyby spowodować uduszenie lub przegrzanie.
  • Upewnij się, że w ramie łóżka nie ma luk, w których dziecko mogłoby zostać uwięzione.
  • Twoje dziecko nie powinno dzielić łóżka z innymi dziećmi, zwierzętami domowymi ani miękkimi zabawkami.
  • Przykryj swoje dziecko śpiworem o odpowiedniej wielkości zamiast luźnego koca.
  • Niemowlęta powinny spać na plecach, dopóki nie będą mogły same się przewrócić.
  • Nie śpij ze swoim dzieckiem, jeśli spożywałeś alkohol.
  • Dzieci karmione piersią powinny spać bezpośrednio obok matki; dzieci karmione butelką powinny spać na oddzielnym materacu w pobliżu łóżka matki.
  • Nigdy nie śpij z dzieckiem na kanapie lub fotelu ze względu na ryzyko upuszczenia lub uduszenia dziecka.

Helping your baby “descend” into sleep

Wyobraź sobie, że próbujesz wylądować samolotem. Po pierwsze, musisz zmniejszyć wysokość przelotową i prędkość podejścia. Następnie samolot musi zostać poprowadzony w dół i skierowany w stronę pasa lądowania. Tuż nad pasem startowym musisz delikatnie położyć samolot na ziemi, wcisnąć hamulec i pozwolić mu się uciszyć.

To samo dotyczy naszych małych poszukiwaczy przygód. Zabieranie ich ze sobą na szybką wyprawę na zakupy lub powrót do domu z pracy tuż przed ich porą spania to bodźce, które mogą spowodować, że niemowlęta przyspieszą z powrotem do „prędkości rejsowej” i zakłócą swoją rutynę. Dzieci mające ustabilizowany rytm mogą już spać spokojnie o 19:30, a te wytrącone z rytmu będą szybować na „pełnej wysokości” i trzbea będzie je spokojnie przeprowadzić przez cały proces wyciszania.

Wieczorne rytuały wspomagające sen

Wiele dzieci jest już zmęczonych dniem o czwartej po południu, zwłaszcza jeśli były w żłobku. Wtedy powinniśmy zacząć inicjować ich „wyciszanie” do wieczornego snu. Staraj się ustanowić kojący wieczorny rytuał ze swoim dzieckiem około godziny 16:00 lub 17:00. Nic nadzwyczajnego - po prostu ciepła kąpiel lub masaż albo cicha kolacja przy świecach zamiast rażącego światła w kuchni. W razie potrzeby zmień pieluszkę, piżamę i śpiwór dziecka. Potem idźcie do łóżka. Tam możesz wygodnie karmić piersią, przytulać się i rozmawiać z maleństwem, może zaśpiewać mu kołysankę. Bądź uważna, a twoje dziecko lub maluch „opowie” ci o swoim dniu. Niektóre dzieci płaczą przed snem - w tym przypadku sprawdź, czy nadal chcą być trzymane, mogę też mieć mokrą pieluchę. Jeśli wszystko wydaje się w porządku, to może być tak, że twój maluch miał ekscytujący dzień i wciąż przetwarza wszystkie nowe wrażenia lub jest przemęczony. Aby pomóc naszemu dziecku się wyciszyć możemy trzymać je z miłością w naszych ramionach, oddychać spokojnie i słuchać, pozwalając im wyrazić siebie. Pomaga to dziecku spokojnie zasnąć - aby mogły rosnąć, uczyć się i ładować „baterię” na następny dzień.

Nicola Schmidt

Science journalist and author of several books for parents

She is convinced that babies naturally know how to sleep properly. With her german project "artgerecht" Nicola explains to parents how babies develop mentally and physically healthy by nature. www.artgerecht-projekt.de