Sześć strategii żywieniowych w leczeniu i zapobieganiu suchej skórze
Sucha skóra z wdzięcznością reaguje na stosowanie zrównoważonej i dostosowanej do jej potrzeb diety. Pokarmy zawierające beta-karoten, cynk i witaminę H, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wzmacniają barierę lipidową naszej skóry od wewnątrz. Picie dużej ilości wody zwiększa jej rezerwę nawilżenia. Warto za to unikać spożywania w nadmiernych ilościach soli, kawy i alkoholu.
1. Przede wszystkim pij dużo wody!
Ponad 70 procent naszego ciała składa się z wody, a skóra jest naszym największym organem. Aby metabolizm działał prawidłowo, potrzebuje wystarczającej ilości płynów - od dwóch do trzech litrów wody dziennie. Szczególnie sucha skóra może na tym skorzystać.
2. Tłusz? Jak najbardziej, ale tylko ten dobry
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 w tłustych rybach, takich jak łosoś, a także w nasionach pokrzywy, nasionach chia i oleju lnianym, mogą wypełniać rezerwy lipidowe skóry od wewnątrz i stabilizować jej naturalną barierę ochronną.
3. Pomarańczowe warzywa i owoce
Intensywny kolor owoców i warzyw takich jak morele, rokitnik, marchew, a także żółta i czerwona papryka wskazuje na ich wysoki poziom beta-karotenu, nośnika witaminy A. Jako przeciwutleniacz, beta-karoten jest skuteczny w zapobieganiu przesuszaniu i starzeniu się skóry.
4. Pożywienie bogate w biotynę
Biotynę, znaną również jako witamina B7, uważa się za witaminę doskonałej skóry. Dobrym źródłem tej witaminy jest żółtko jaja, płatki owsiane, łosoś i śledź, pomidory i szpinak, produkty mleczne, banany i orzechy włoskie. Orzechy i nasiona są również bogate w witaminę E, która dodatkowo wspiera warstwę lipidową skóry i zapewnia jej dobre nawilżenie.
5. Jedzenie zawierające cynk
Sucha i popękana skóra, często napięta lub swędząca, może wskazywać na niedobór cynku pierwiastka śladowego. Warto wzbogacić dietę o kiełki żyta i pszenicy, nasiona dyni i słonecznika, twarde sery, ryby i małe ilości mięsa, a także płatki owsiane i soczewicę.
6. Czego warto unikać
W przypadku suchej skóry lepiej unikać wszystkiego, co wysusza organizm, np. alkohol, kofeina w kawie i herbacie oraz sól. Tłuszcze trans w smażonych i pieczonych produktach mogą zwężać żyły, a tym samym utrudniać krążenie krwi w głębszych warstwach skóry.